Zwichnięcie stawu łokciowego

http://www.formeds.com.pl/cat/101/Superfood

Jednym z najczęściej występujących urazów stawu łokciowego jest zwichnięcie. Przyczyną kontuzji może być upadek na wyciągniętą rękę. Obrażenia zachodzą w obrębie tkanki kostnej oraz tkanek miękkich. Przy ciężkich zwichnięciach może dojść nawet do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, co jest niebezpieczne i może grozić amputacją. Zdarza się jednak, że u niektórych osób dochodzi do zwichnięcia stawu nawet bez wyraźnej przyczyny. Takie urazy są raczej bezbolesne i dość łatwe do nastawienia.

Objawami zwichnięcia stawu łokciowego jest zazwyczaj silny ból w obrębie łokcia, nierzadko promieniujący także do kości ramienia i przedramienia. Może mu towarzyszyć także obrzęk i zasinienie. To sprawia, że pojawiają się trudności z poruszaniem ręką. Ponadto można zauważyć, że ręka jest w nienaturalny sposób wygięta. Nie należy tych dolegliwości ignorować, a jak najprędzej skierować swe kroki do lekarza. Zbadanie ręki przez lekarza polega na sprawdzeniu pulsu w nadgarstku, obejrzeniu opuchlizny, zniekształcenia ręki oraz stanu skóry.

Ważne jest także, aby lekarz zwrócił uwagę na obieg krwi w ręce oraz nerwy. Przy niektórych zwichnięciach dochodzi do uszkodzeń tętnicy. Wtedy dłoń pacjenta jest zimna i koloru białego lub fioletowego. Jeśli uszkodzone zostały nerwy, pacjent może mieć problem z poruszaniem dłonią. Lekarz może także skierować na prześwietlenie, które da pełny obraz zwichnięcia stawu łokciowego. Leczenie zwichnięcia stawu łokciowego polega na nastawieniu kości i unieruchomieniu ręki na kilka tygodni.

.

Autor: Angela

Polub nas na